Ocieplenie poddasza pianką

p17

Eksperci budowlani przekonani o słuszności powszechnie praktykowanych „tradycji” branżowych dosyć często podkreślają swój dystans, w stosunku do izolacyjnej technologii natryskowej, uznając wyższość utartych, lecz nie mających poparcia w rzeczywistości założeń, dotyczących takich skutków jej zastosowania jak np. „nieoddychanie” drewna, czy teoretyczne przegrzewanie się np. dachówki. Prawda jest bowiem taka, że już od ponad 20 lat producenci dachówek na całym świecie, dają pełną gwarancję na własne produkty montowane, z wykorzystaniem naszych systemów. Obiektywne badania dowiodły także, iż pojawia się jedynie minimalna nadwyżka standardowej temperatury wewnątrz poszycia oraz systemów krycia, bez zaistnienia znaczących zmian podczas trwania okresu ich żywotności.

down

Ocieplenie poddasza przy wykorzystaniu pianki poliuretanowej PUR, może zostać zrealizowane na dwa sposoby, aby zabezpieczyć dom przez wpływem zewnętrznych warunków atmosferycznych, a także pojawieniem się wilgoci.

1. Pianka izolacyjna w stropie poddasza (poddasze wentylowane)

Sposób użycia piany w przestrzeni poddasza bardzo często zostaje warunkowany zasadami projektu nadzorującego architekta. Metoda tradycyjna, opiera się na zainstalowaniu piany w stropie poddasza, określanym również mianem podłogi poddasza. W takiej sytuacji pianka PUR zajmuje miejsce ocieplenia tradycyjnego, zastępując wełnę, celulozę, bądź styropian itp. Poddasze pozostaje nieocieplone, wentylowane wentylatorami w konstrukcji zadaszenia oraz kratami. Taki rodzaj konstrukcji, jest nieustannie, najczęściej stosowanym rozwiązaniem, choć nie w każdym przypadku okazuje się on najwłaściwszy.

2. Otwarto-komórkowa piana izolacyjna miedzy krokwiami i profilami dachu (poddasze niewentylowane)

Ta instalacja, jest niezwykle ceniona i poważana w środowisku certyfikowanych instalatorów na świecie, przez których została uznana najbardziej skutecznym sposobem docieplenia, a także uszczelnienia zadaszeń w domach jednorodzinnych oraz budynkach handlowo-przemysłowych. Efektownie i niezwykle dokładnie „zamyka” i izoluje ona poddasze, na ewentualny dopływ zanieczyszczonego, czy wilgotnego powietrza, a także chroni je przed drastycznie zmiennymi, zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. W tym przypadku piana zostaje umiejscowiona miedzy krokwiami a profilami od strony wewnętrznej dachu.

down

Korzyści – ocieplenie poddasza pianką metodą niewentylowaną

    • Badania, testy i praktyka pokazują radykalnie obniżone koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem
    • Nienaruszona szczelność i odciążenie instalacji grzewczo-klimatyzacyjnej
    • Szczelne ocieplenie na połaci dachu jest łatwiejsze w wykonaniu
    • Lepsza jakość powietrza dla użytkowników

down

Fakty i mity

– Umieszczenie, jak największej ilości izolacji na podłodze, a także „przewiewna” wentylacja na poddaszu zagwarantują odpowiednie ocieplenie pianką oraz pełen komfort dla użytkowników. Powstrzyma to kumulowanie się wilgotnego powietrza bądź/oraz pojawianie sie grzyba na poddaszu. (fałsz)

Zarówno dach, jak i poddasze stanowią najkrytyczniejszą przestrzeń, pod względem utraty ciepła w okresie zimowym, jak również zwiększania się poziomu ciepła do wewnątrz.

down

– Przyrost ciepła na poddaszu powstający w okresie letnim, w wyniku upału emanującego z poszycia dachowego, zastopowany ruch gorącego powietrza do użytkowych przestrzeni oraz wilgoć można usunąć za pomocą kratki, wentylowanych podbić, czy wywietrzników itp., zapewniając tym samym pełen komfort domownikom. (fałsz)

Dokładnie „zamknięte” poddasze przy pomocy pianki poliuretanowej, to w zdecydowanej większości przypadków optymalne rozwiązanie, nie tylko pod względem oszczędności energii, ale także zdrowia oraz komfortu. Zagwarantuje ono: wyrównanie temperatury na przestrzeni całego domu, bez względu na rodzaj i lokalizację pomieszczeń, czy panującą porę roku; niewiarygodnie niskie zużycie energii; wygodę korzystania z ciepłych pokoi zimą, a przyjemnie chłodnych latem; krystalicznie czyste powietrze we wnętrzu obiektu, w pełni wolne od wilgoci, będącej konsekwencją sezonowości, zanieczyszczeń, czy alergenów. Tradycyjnie stosowane materiały izolacyjne nie dają możliwości zmiany lokalizacji izolacyjnej koperty do wewnętrznej strony dachu z sufitu, czyli płaszczyzny stropu, przez co również blokują realizację wymagań „poddasza niewentylowanego”. Takie poddasze, ma natomiast za zadanie ustabilizować ciśnienie atmosferyczne, poziom temperatur i wilgotności powietrza, zlikwidować miejsca wykroplenia wilgoci, a także zaplanowanego poziomu biernej wymiany świeżego powietrza w przeciągu doby, jak również podczas zmieniających się pór roku.

down

– Połączenie starannie upchanego oraz standardowo wypełnionego ocieplenia z karton-gipsem, nad pomieszczeniami spełniającymi funkcję poddasza użytkowego zapewni maksymalną wygodę użytkowania, a mianowicie chłód w ciepłe dni i ciepło w zimowe miesiące. (fałsz)

Powszechnie wykonywane ocieplenie, przy użyciu pianki, zakładane zwykle ponad karton-gipsem , bądź w podłodze, koncentruje się jedynie na wytworzeniu cieplnego oporu, jednak nie jest w stanie powstrzymać konwekcyjnych ruchów powietrza i cieplnego promieniowania, czy ustabilizować parametrów w czasie. Konsekwencją takiego stanu rzeczy, jest zwykle kosztowna utrata unoszącego się w pionie grzewczego ciepłą, zwiększanie się uciążliwego upału w lecie, pochodzącego od nagrzewającego się, dachowego poszycia oraz zlodowacenie oraz topnienie dachu w okresie zimowym.

down

– Domowe poddasze o konstrukcji drewnianej warto ocieplić przy użyciu sztywnej, zamknięto-komórkowej piany poliuretanowej. (fałsz)

Standardowo wykonywane ocieplenie pianką, które w przypadku poddaszy nieużytkowych występuje w podłodze, natomiast w przypadku poddaszy użytkowych nad karton-gipsem koncentruje się jedynie na utworzeniu cieplnego oporu. Nie potrafi jednak zatrzymać konwekcyjnych ruchów powietrza, utrzymać stabilnych parametrów w czasie zmiennych sezonów, bądź powstrzymać promieniowania cieplnego. Konsekwencją tych nieudolności, jest strata ciepła grzewczego unoszącego się w pionie, zlodowacenie oraz topnienie dachu zimą, jak również nieopanowany wzrost gorąca powodowanego nagrzewaniem się poszycia dachowego, w czasie letnim.

down