Wykrywanie zawilgocenia

Zawilgocenie jest jednym z częściej występujących źródeł uszkodzeń budynków. Przenikanie powietrza może wywołać zawilgocenie wewnątrz ścian, podłóg, czy sufitów. Zawilgocona izolacja schnie bardzo powoli i staje się siedliskiem pleśni i grzybów.

Zlokalizuj wilgoć za pomocą kamery

Skanowanie kamerą termowizyjną może zlokalizować wilgoć, stanowiącą środowisko w której rozwija się pleśń.

Nawet wyczuwając jej zapach, nie sposób znaleść miejsca gdzie powstaje. Przegląd w podczerwieni pozwala ustalić, gdzie znajdują się zawilgocone miejsca, w których może rozwijać się pleśń, prowadząc do problemów zdrowotnych.

Zawilgocenie podłogi, niewidzialne dla oka, lecz wyraźnie widoczne na obrazie w podczerwieni

Zawilgocenie podłogi, niewidzialne dla oka, lecz wyraźnie widoczne na obrazie w podczerwieni.

Nie jest łatwo dostrzec zawilgocenie. Sztuka polega na tym, by podnieść temperaturę konstrukcji. Materiały zawilgocone będą wówczas wyraźnie widoczne, gdyż zmieniają one temperaturę znacznie wolniej niż materiały suche. Podczas gdy innymi metodami można zmierzyć temperaturę jedynie punktowo, z pomocą kamery można błyskawicznie zobrazować temperaturę całego obszaru.

t2 2 t2 3

Obrazy w podczerwieni tego samego sufitu. Na obrazie z lewej pomieszczenie zostało ogrzane by szybko podnieść jego temperaturę. Zawilgocenie stało się wyraźnie widoczne.